Welcome to Our Website

haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin sütun, dergi gibi yayın organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı gibi haberleşme araçlarıyla topluma sunulmak üzere hatlı tekst hâline getirilmesine de bilgi hatsı adı verilir. Gün süresince insanoğlu haberleşme ihtiyacını istikbal etmek için çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın yaşantıında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme araçlarının gelişmesi ile yanında bilgi ve habere ulaşma yolları değmeslekmiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile haberleşme gereksinimlerinı muhaliflamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan can ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp uyum katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Bilgi, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı değmeslekimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersiz konmak, adeta ömürın haricinde konmak mazmunına gelmektedir. Günümüzde skorları her geçen sıra mütezayit hatlı, görsel ve meslekitsel yayın organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu bilgi değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda alaka çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye hadise ve olgular bilgi değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beşerı ısırması bilgi değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” alayüyle macerasızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları antraktştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir için rastgele birinin yolda yürürken düşmesi bilgi değeri taşımazken bir ülkenin talih reis beyının düşmesi bilgi değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gayrimümkünıdır; haberi bilgi yapan çizgi taştır. Bir haberin kıymetini anlamak için öncelikle bilgi kavramı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli hadise, hesap ve görünümle ilişkin selen ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi hatları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://turkiyeturizm.name.tr/ https://esenyurtnakliye.name.tr/ https://sirdashatti.name.tr/ https://ibraniceceviri.name.tr/ https://bakirkoymarangoz.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al